Ղեկավարվելով «Իրավունք հաստատող փաստաթղթերը չպահպանված անհատական բնակելի տների կարգավիճակի մասին» 10.06.2008թ.-ի թիվ ՀՕ-117-Ն օրենքի դրույթներով, նկատի ունենալով, որ շինությունները կառուցվել են մինչև 2001 թվականի մայիսի 15-ը, շինությունները կառուցված չեն կամ չեն գտնվում Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված հողամասերի, այդ թվում` ինժեներատրանսպորտային օբյեկտների օտարման գոտիներում, չեն հակասում քաղաքաշինական նորմերին, չեն առաջացնում սերվիտուտ, հիմք ընդունելով Ռուզվելտ Ռաֆիկի Ալեքսանյանի դիմումը՝ որոշում եմ․
- Ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի համայնք, Վարդաձոր բնակավայր, 10-րդ փողոց, թիվ 43 հասցեում գտնվող շինությունների նկատմամբ Ռուզվելտ Ռաֆիկի Ալեքսանյանի (ծնված՝ 20․01.1972 թվականին) շինությունների սպասարկման համար անհրաժեշտ 05-084-0012-0002 կադաստրային ծածկագրով 0,3612 հա մակերեսով փաստացի օգտագործվող տնամերձ հողամասի և դրա վրա օրինական կառուցված 33.12 քմ մակերեսով նկուղի (կառուցված՝ 1968 թվականին), 78.71 քմ մակերեսով բնակելի տան (կառուցված՝ 1968 թվականին), 50.40 քմ մակերեսով խորդանոցի (կառուցված՝ 1968 թվականին) և 94.72 քմ մակերեսով գոմ-հացատան (կառուցված՝ 1968 թվականին) սեփականության իրավունքը (ընդհանուր հողամասի հատկացումը 1,1 հա):
- Հողամասի սահմանները որոշվում են որակավորում ունեցող անձի կողմից կազմված և համայնքի ղեկավարի կողմից հաստատված հատակագծին համապատասխան:
- Անշարժ գույքերին տալ Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզ, Մարտունի համայնք, Վարդաձոր բնակավայր, 10-րդ փողոց, թիվ 43 հասցեն:
- Հողամասի վրա առկա են 86,6 քմ ընդհանուր մակերեսով ինքնակամ կառուցված շինություններ (կառուցված՝ 2007 թվականին):
- Սույն որոշումից բխող սեփականության իրավունքը ենթակա է գրանցման Հայաստանի Հանրապետության կադաստրի կոմիտեի կողմից:
- Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում հրապարակմանը հաջորդող օրվանից: